Bezpieczeństwo danych

< Rodzaje programów ^ Dokumenty w firmie Rekomendacje >

Jakie oprogramowanie wybrać, gdy ważne jest bezpieczeństwo przechowywania danych?

Jeżeli w bazie danych, będą przechowywane dane, których upublicznienie może narazić firmę na negatywne skutki, to trzeba zastanowić się gdzie przechowywać i jak zabezpieczyć dane. Jak je chronić przed dostępem osób niepożądanych.

Ponieważ dane przechowywane będą w bazie danych, problem sprowadza się do zabezpieczenia dostępu do bazy danych. I pewnie stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa nigdy nie będzie, ale można wskazać rozwiązanie bezpieczniejsze i mniej bezpieczne.

Bazy lokalne lub na własnych serwerach – rozwiązanie wskazane, jeżeli chce się mieć kontrolę nad bezpieczeństwem własnych danych. O bezpieczeństwie danych decyduje właściciel komputera lub sieci, to on określa zasady dostępu do nich. Jeżeli jest w stanie sam lub zdając się na fachową pomoc zabezpieczyć dostęp do własnych danych, to może znacznie zredukować niebezpieczeństwo wycieku danych.

Baza w chmurze – mimo szyfrowania danych i zapewnień właścicieli usług o bezpieczeństwie danych, ten sposób wydaje się najmniej bezpieczny. Tak naprawdę nie wiadomo, gdzie baza się znajduje, kto ma do niej dostęp, kto ma dostęp do kopii bazy i komu te dane są i mogą być udostępnione.

 

< Rodzaje programów ^ Dokumenty w firmie Rekomendacje >